pon. – pt. – 9:00 – 17:00

sob. – nd. – 9:00 – 13:00

Mercedes W203 jak sprawdzić poziom oleju?

Jeśli szukacie dla siebie atrakcyjnego pojazdu z klasy średniej, to zapewne wielu z Was na etapie poszukiwań spotkało się z Mercedesem W203. To ceniony i chwalony pojazd, który potrafi zaskoczyć wieloma niecodziennymi rozwiązaniami technicznymi. Jednym z nich jest na przykład sposób sprawdzania oleju.

Klasa średnia, która ma w sobie „to coś”

Dla kierowcy, który nie jest fanem Mercedesa, front auta może wyglądać identycznie, jak ten, który odnajdziemy w W211-tce. Tamten pojazd jest jednak zarezerwowany dla wyższego segmentu rynku. Warto jednak odnotować, że podobieństwa w zakresie designu są dość duże.

C-klasa bierze swój początek w 1993 roku, a W203 to druga generacja, która w linii prostej wywodzi się od bardzo popularnego w Polsce jeszcze kilka lat temu Mercedesa W202. Auto zadebiutowało w 2000 roku i było dostępne w wersji z silnikami 4 i 6-cylindrowymi.

O tym, że producent bardzo przyłożył się do tego samochodu, świadczą nie tylko opinie wielu zadowolonych kierowców i duża popularność, ale i maksymalna nota w testach Euro NCAP, którą pojazd oficjalnie zdobył w 2002 roku. Historia tej generacji zakończyła się w 2006 roku. Dzisiaj flagowym wozem producenta w tym segmencie rynku jest Mercedes W205, którego produkcja trwa od 2014 roku.

Mercedes W203: jak sprawdzić poziom oleju?

Chcąc sprawdzić olej w samochodzie, często myślimy o przykrym obowiązku mocowania się z bagnetem. Pomimo tego, że jest to zadanie bardzo proste, którego uczy się na kursach prawa jazdy, to nie zawsze można wykonać pomiar w sposób dokładny.

Musimy mieć do dyspozycji możliwie dobre podświetlenie, pojazd powinien stać na płaskiej, równej powierzchni. Byłoby też dobrze, gdyby na dworze panowały sprzyjające warunki atmosferyczne: nie padał śnieg lub deszcz oraz by nie wiał przejmujący wiatr.

Producent z Niemiec pokazał, że można znacznie uprościć tę procedurę. Wystarczy zasiąść wygodnie na fotelu kierowcy, ustawić kluczyk stacyjki na fazę pierwszą oraz wejść do menu serwisowego. Jak dokładnie się za to zabrać, by cała procedura sprawdzania poziomu oleju w naszym Mercedesie W203 zajęła ledwie kilka chwil?

Gdy kluczyk jest już przekręcony do fazy pierwszej, powinien aktywować się komputer pokładowy. Na ekranie powinny znajdować się dane o przebiegu auta. Teraz musimy trzy razy szybko nacisnąć przycisk „reset”, który znajduje się na kokpicie, zaraz obok zegara. Dane prezentowane na wyświetlaczu się zmienią.

Następnie trzeba już tylko nawigować z wykorzystaniem strzałek góra/dół, które mamy na kierownicy tak długo, aż znajdziemy wskazanie o poziomie oleju (”oil”). Nie zdziwcie się, jeśli w tej chwili – zgodnie ze wskazaniami pojazdu – jego ilość jest nieznana.

Aby ją poznać, musimy uruchomić auto i dać komputerowi kilka chwil na dokładne przeanalizowanie danych. W tym czasie wskazania widoczne na ekranie mogą ulegać pewnym wahaniom. Po chwili się ustabilizują. Jest to niezwykle prosty sposób na sprawdzenie poziomu oleju w Mercedesie W203, który można przeprowadzić zawsze: niezależnie od tego, czy stoimy w odpowiednio oświetlonym miejscu, by dokładnie przeczytać wskazania z bagnetu.

Najnowsze komentarze

    Podziel się postem

    Przeczytaj też