pon. – pt. – 9:00 – 17:00

sob. – nd. – 9:00 – 13:00

Czy odłączenie akumulatora kasuje błędy w Mercedesie?

Komputer pokładowy w samochodzie to ogromne ułatwienie. Dzięki niemu możemy poznać wiele interesujących parametrów naszych aut. Czy prawdą jest, że odłączenie akumulatora może też pomóc na zaraportowane wcześniej błędy w pojeździe?

Komputer pokładowy, czyli skarbnica wiedzy

Możliwości komputerów montowanych nawet w starszych Mercedesach są imponujące. Poza szeregiem podstawowych funkcji dają one dostęp do wielu innowacji, których konkurencja nie posiada. Jedną z takich perełek jest możliwość samodzielnego sprawdzenia poziomu oleju w aucie właśnie z poziomu ukrytych funkcji komputera.

Obsługa interfejsu jest bardzo prosta i ogranicza się w zasadzie do manipulowania przyciskami na kierownicy. Sprawia to, że wędrowanie po menu i szukanie interesujących nas funkcji jest nie tylko proste, ale i bezpieczne. Zarówno na parkingu, jak i w trasie.

Poza wieloma zaletami komputery pokładowe mają jeszcze jedną funkcję, za którą kierowcy niezbyt przepadają. Mowa o trybie raportowania błędów. O ile idea tego rozwiązania jest jak najbardziej słuszna, o tyle nikt z nas nie chce dostawać komunikatów o błędach w swoim pojeździe.

A jeśli już je dostaniemy, to dobrze byłoby wiedzieć, jak ich się pozbyć. Wokół polecanych metod narosło wiele mitów i niedomówień. Skutkuje to tym, że nawet starzy posiadacze Mercedesów często działają raczej na wyczucie. O czym trzeba pamiętać, gdy chcemy usunąć komunikaty z ekranu?

Czy odłączenie akumulatora kasuje błędy w Mercedesie?

Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Najpewniej byłoby stwierdzić, że to zależy. Mimo wszystko można jednak wysnuć parę ważnych wniosków, które zapewne pomogą Wam w diagnostyce i usuwaniu irytujących komunikatów w Waszych pojazdach.

Przede wszystkim, zdecydowaną większość błędów w Mercedesach usuwa się poprzez podłączenie pojazdu do komputera. Odłączenie akumulatora w pojeździe może raczej zaszkodzić niż pomóc. Zwłaszcza wtedy, kiedy zabiera się za to osoba nie mająca doświadczenia.

Odłączenie komputera od źródła zasilania może być użyteczne tylko w kilku przypadkach. Zresetuje ono m.in. kod niezbędny do uruchomienia radia, na nowo ustawi informacje o ESP oraz o krańcowych pozycjach szyb. Oznacza to, że z praktycznego punktu widzenia, taki zabieg przynosi raczej niewielkie efekty.

Wynika to z konstrukcji nowoczesnych komputerów pokładowych oraz tego, że dane zwykle są przechowywane w taki sposób, by były bezpieczne nawet po odłączeniu Mercedesa od akumulatora na dłuższy czas. Można to obrazowo przyrównać do stałego przebiegu auta. Nie ważne, na jak długo odłączymy komputer. Po jego aktywacji i tak ujrzymy przebieg naszego samochodu.

Jest to skrót myślowy, bowiem metoda zapisywania tych danych jest zupełnie różna, jednak dobrze oddaje ona sens walczenia z błędami tak prostą metodą. A zatem, odpowiadając na pytanie, czy odłączenie akumulatora w Mercedesie kasuje błędy, lepiej byłoby zadać sobie zupełnie inne pytanie: gdzie w okolicy znajduje się dobry, zaufany serwis, który mógłby nas przyjąć i podejść do usunięcia błędów w sposób profesjonalny. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo czasu, a – być może – także i pieniędzy.

Najnowsze komentarze

    Podziel się postem

    Przeczytaj też