pon. – pt. – 9:00 – 17:00

sob. – nd. – 9:00 – 13:00

Czy Mercedes W203 ma DPF?

Czy Mercedes W203 ma DPF

Filtr DPF, czyli tak zwany katalizator cząstek stałych to element większości pojazdów z silnikiem Diesla, które powstały po wejściu w życie normy EURO-4. Moduł wzbudza wiele kontrowersji i emocji, a wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich Mercedes W203 ma DPF.

Co to jest filtr DPF i po co się go montuje?

Nadrzędnym celem, jaki DPF ma realizować, jest oczyszczenie gazów spalinowych z cząstek stałych, które szkodzą zarówno ludziom, jak i środowisku naturalnemu. Jedną z substancji, która szczególnie mocno daje się we znaku środowisku jest sadza.

Naukowcy już dawno temu wykazali, że w wyniku pracy silnika spalinowego, do środowiska są uwalniane pyły zawieszone: PM 2,5 oraz PM 10. Są to te same substancje, z którymi od wielu lat walczy się w całej Polsce, by zmniejszyć ilość smogu w powietrzu.

Wszyscy wiemy, że smog to ogromny problem, który wywołuje m.in. choroby płucne, alergie, a także może zwielokrotnić szansę na wystąpienie bardzo poważnych schorzeń. Katalizator cząstek stałych ma na celu zmniejszenie emisji tych pyłów z pojazdu. Prawo skali pokazuje, że jeśli odpowiednio duża ilość samochodów zminimalizuje emisję pyłów spalinowych, to może to znacznie poprawić komfort życia nas wszystkich.

Idea ta została przekuta w deklaracje i zobowiązania, które wyrażała norma EURO-4, która wchodziła w życie w 2006 roku. Wprowadzono ją na mocy Dyrektywy 98/69/WE. Obecnie obowiązującym standardem jest EURO-6c, jednak już od 2021 roku będą obowiązywać jeszcze bardziej restrykcyjne normy: EURO-6d.

Czy Mercedes W203 ma DPF?

Pojazd został zaprezentowany w 2000 roku. Od poprzednika różni go zwłaszcza zupełnie przemodelowany design. Pojazd od samego początku można było kupić w wersji z silnikami Diesla lub benzynowymi. Co warto odnotować, są to silniki z poprzednich modeli, jednak producent zmodyfikował je w taki sposób, aby te spełniały normę EURO-4.

Pojazd zdobył maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Z biegiem czasu pojawiła się też nowa wersja nadwoziowa: Sportcoupe. Mercedes wprowadził też do portfolio nowe, sześciocylindrowe silniki. Innowacją były nowe, 7-stopniowe skrzynie biegów 7G-TRONIC.

Wielu użytkowników tego auta zadaje sobie pytanie: czy Mercedes W203 ma filtr DPF? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli spojrzymy tylko na silniki Diesla, to – owszem – jest on stosowany. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto wcześniej zyskać pewność. Można to zrobić w bardzo prosty sposób: wystarczy poprosić o sprawdzenie numeru VIN w salonie producenta.

W pojazdach z logo Mercedesa często występuje tak zwany filtr suchy. Jest to jedna z głównych różnic względem producentów z innych państw, zwłaszcza z Francji, którzy preferują filtry mokre. Warto wiedzieć, że wraz ze wprowadzaniem coraz to nowych norm emisji spalin, filtry DPF zaczęły też trafiać do silników benzynowych. Nie działo się to jednak w czasach, kiedy produkowany był Mercedes W203. Przypomnijmy, że ostatnie pojazdy z tej generacji zjechały z taśm produkcyjnych w 2007 roku.

Najnowsze komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Podziel się postem

    Przeczytaj też